A Pannónia Női Borrend tevékenysége

Tizenkét hölgy 2004 nyarán úgy döntött, hogy a leghatékonyabban akkor tehet valamit a magyar borkultúráért, ha borrendet alapít. Így 2004 nyarán létrehozták a Pannónia Női Borrendet, amelynek fő célja a minőségi magyar borok értékesítésének segítése és megismertetése a nagyközönséggel.

A Borrend lelkes tagjai azóta számos borestet, gálavacsorát, konferenciát szerveztek, népszerűsítve a magyar borrégiókat, a történelmi borvidékek borait és borászait. Minden évben szervezünk díszvacsorát az „Év Bortermelője” tiszteletére, ahol zászlós borunkat is megválasztjuk. Elhivatottságunkat mutatja, hogy folyamatosan képezzük magunkat. Tagjaink közül többen sommelier-k, borbírálók, borszakértők. A Borrend tagja bárki lehet, aki nem riad vissza a magyar borok népszerűsítése érdekében végzett munkától.

8 éve társszervezői vagyunk a Magyar Borok Báljának, amely hagyományt teremtve kerül megrendezésre évente, kifejezvén ezzel is a magyar borok és borászok, a tradíciók iránti elkötelezettségünket.

Legfontosabb programjaink
  • Első nyilvános bemutatkozásunk 2004. szeptember 18-án Gyöngyösön volt, ahol a "Diplomata szüreten" a hazánkba akkreditált külképviseletek vezetőit és családtagjait, valamint a sajtó képviselőit ismertettük meg Borrendünk célkitűzéseivel. A diplomatákat arra kértük, hogy vigyék jó hírét kiváló borainknak saját hazájukban is.
  • 2004 óta rendezünk az adott „Év Borásza” tiszteletére gálavacsorát.
  • 2005-ben „Borrégiók Magyarországon” címmel konferenciát rendeztünk Szentendrén.
  • 2006-ban Visegrádra hívtuk a magyar borszakma jeles képviselőit, hogy a nemzeti bormarketing stratégiáról tárgyalhassanak, és ezáltal segítsük az összefogásukat. Így bábáskodtunk a Bormarketing Kht. létrejötte felett, mely ezen a tanácskozáson született meg.
  • 2007-től Szentendre város saját borának megválasztását, az ehhez kapcsolódó szervezési feladatokat Borrendünk végezi el.
  • Megalakulásunk óta rendszeresen borbemutatókat tartunk úgy Magyarországon, mint külföldön. 2008-ban vezetőségünk részt vett az FICB (Nemzetközi Borrendek Szövetsége) közgyűlésén Londonban, hogy megismerje a szövetség tevékenységét és tanulmányozza a program rendezését.
  • 2010-ben a Magyarországi Borrendek Szövetségének társszervezőjeként már mi dolgoztunk a Magyarországon rendezett FICB közgyűlés megrendezésén.
  • A Budavári Borfesztivál kulturális programjának részeként több alkalommal voltunk házigazdái a Magyarországi Borrendi Szövetség tagjai felvonulásának.
  • 2013 februárjában már nyolcadik alkalommal voltunk társszervezői a Magyar Borok Báljának. Az esemény kiváló lehetőséget teremtett a szakma és a borkedvelő közönség közvetlen találkozójára, mindezt egyedülálló gasztronómiai élmények, kiváló borok és műsor kíséretében.
  • Továbbá minden olyan társadalmi rendezvény lebonyolításában szerepet vállalunk, melynek célja közhasznú célkitűzéseinkkel összhangban áll. Ezekben a programokban szervezőként, résztvevőként vagy támogatóként igyekszünk tevékenyen közreműködni.
  • Ennek keretében vállaltuk fel a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával 2012 decemberében Krasznahorka várának felújításához támogatói adományok gyűjtését egy színvonalas kulturális program keretében lebonyolított borárverés során.
  • A rendezvény felett dr. Martonyi János Magyarország külügyminisztere, valamint Miroslav Lajcák Szlovákia külügyminisztere egyaránt fővédnöki szerepet vállalt. Az összegyűjtött adományokat Borrendünk kiegészítette és 20.000.- Euró összeget átadtunk Krasznahorka polgármesterének. A befolyt összegből az elpusztult lélekharangot öntik újra, valamint a vár aljában pihenő parkot alakítanak ki.
A legenda

A magyar nyelvben a szőlészet alapszókincse - a szőlő és bor neve – ótörök eredetű, amiből arra következtethetünk, hogy a mesterség elemeit a honfoglalók is ismerték. Ezt igazolja az is, hogy Levédiában, a Kazár Kaganátussal való együttélés során, őseink már foglalkoztak szőlőtermesztéssel, borkészítéssel. Így Pannóniába érve és letelepedve folytathatták a szőlő- és bortermelést, felhasználhatták ismereteiket. A klasszikus Pannónián /Dunántúl/ kívül Magyarország területén a Honfoglalás előtt is volt szőlőtermesztés a Bodrog mentén és a Szerémségben, meghonosítása a keltákhoz köthető.

A pannóniai, közelebbről római eredetű balatoni szőlőkultúra a népvándorlás viharait is túlélte, de ezek a szőlőművelő és borkészítő ismeretek nagyon hamar beleolvadtak a Kárpát-medencébe érkező magyarság tudásanyagába. Később a nyugatról érkező papok és telepesek gyarapították a helyi ismereteket. Első királyaink fontosnak tartották a szőlőművelést. Ennek ékes bizonyítéka többek között, hogy a pécsváradi apátság alapításakor az apátság szolgálatára 110 fő szőlőmunkást is rendeltek.

A későbbi századokban a török uralom, illetve a Habsburgok kereskedelmi politikája visszavetette a bortermelést. Ezt tetőzte a XIX. sz. végén pusztító filoxéra vész is. Ennek megállítása /1897/ után új alapokon indult a magyar szőlészet-borászat, pl. alanyvessző termesztés. Különösen a történelmi borvidékeken fejlődött a minőségi borászat. Ekkorra minden adott volt ahhoz, hogy Magyarország ismét bekerüljön a bortermelés, borkereskedelem vérkeringésébe. A tokaji borok, a bikavér Európában és azon kívül is elismertté váltak. Néhány évtized kihagyás után a XX. század utolsó éveiben, kiváló borászainknak köszönhetően újraéledt a minőségi bortermelés. A pincészetekből kikerülő borok napjainkban már nemzetközi kitekintésben is megállják a versenyt.

Borrendünk nem kötődik egyetlen borvidékhez sem, céljainkat az ország egész területén kifejtett - a magyar borászatot és borászokat - támogató tevékenységünkkel kívánjuk elérni. Munkánk által szeretnénk hozzájárulni a borászok által megkezdett munka sikeréhez, hiszen erre tettünk fogadalmat megalakulásunkkor.

Az avatási eskü szövege

„Én, ......... esküszöm, hogy a Pannónia Női Borrend tagjaként annak szabályait betartom és azok szerint élek. Legjobb tudásom szerint előmozdítom a kulturált borfogyasztást és mindent megteszek, hogy oltalmazzam a magyar bor jó hírét. Külhonban járva azon leszek, hogy borvidékeink nedűit minél szélesebb körben megismerjék. Életem végéig tartó esküvéssel fogadom, hogy hirdetni fogom a gasztronómia élvezetét, a borokban megtestesülő életkedvet és az egészségre gyakorolt jótékony hatását.”

Tagjelölti tájékoztató

Tisztelt Jelöltünk!

Örömmel fogadjuk érdeklődésedet Borrendünk iránt. Ebben a tájékoztatóban minden fontos információt ismertetünk Veled, a Borrenddel és a tagfelvétellel kapcsolatban, hogy részletesen tájékozódni tudj, és ennek alapján eldönthesd, valóban részt szeretnél-e vállalni a munkánkban. A Pannónia Női Borrend a Magyar Borászatért Egyesület 2004. július 12-én alakult 12 fővel. Ma 19 rendes, 8 pártoló és 5 tiszteletbeli tagunk van. Azért alakultunk, mert mindannyian nagyon szeretjük a borokat, a borkultúrát és szeretnénk ténylegesen tenni a magyar borászokért, a magyar borkultúra fejlődéséért és jó hírének terjesztéséért. Közösségünkben néhányan hivatásszerűen foglalkoznak a borokkal, mások hobbiszerűen érdeklődnek iránta. Nagyon fontos számunkra, hogy a borrendi tevékenységet jó hangulatban, jó társaságban végezzünk. Fontosnak tartjuk folyamatos önképzésünket, amellyel elmélyítjük tárgyi tudásukat a történelmi borvidékek megismerésében. Ezért az egyes borvidékek jellegzetes szőlőfajtáit és borait bortúrákon tanulmányozzuk, megismerkedünk a magyar borászat jeles képviselőivel és a borászok szakmai tapasztalatait igyekszünk hasznosítani borrendi tevékenységünkben. A társasági élet különböző eseményein népszerűsítjük a kulturált borfogyasztást. Lehetőségeink szerint évente több alkalommal, a gasztronómia és a borászat összefüggéseit, az étkek és borok összhangját megismertető rendezvényeket szervezünk. Büszkék vagyunk arra, hogy 7 éven át mi szerveztük a Magyar Borok Bálját. A magyar borok külföldi megismertetése és megismerése érdekében igyekszünk évente eljutni egy külföldi borvidékre is, ahol az ottani borok megismerésén túl a helyi borrend közreműködésével bemutathatjuk a magyar borászok borait és tevékenységét. A Borrendünkhöz rendes tagként, illetve tiszteletbeli vagy pártoló tagként is lehetőség van csatlakozni. Az Egyesület tagjává választást a jelölt a megfelelően kitöltött és aláírt belépési nyilatkozat benyújtásával kérelmezheti. A nyilatkozathoz – amennyiben jogi személy kéri felvételét – mellékelni kell a jogi személy igazolását arról, hogy nevében ki járhat el képviselőként az Egyesület tagságában.

A tagjelöltnek való jelentkezéshez legalább kettő alapító tag támogatása szükséges, majd a jelölt borrendi ülésen bemutatkozik a tagságnak. A tagjelölt a jelöltségét elfogadó elnökségi határozatot követően legalább egy évig köteles az egyesület munkájában aktívan részt venni. A jelölt ezen időszak alatt – amennyiben a szakmai tevékenysége nem kötődik a borhoz vagy a gasztronómiához, önköltséges alapon a fentiekhez kötődő, a borrend által javasolt szakmai képzésben kell, hogy részt vegyen. Az egy év alkalmas arra, hogy a Borrend és a tagjelölt megismerhesse egymást, és el tudjuk dönteni, tudunk-e együttműködni és jól érezni magunkat egymás társaságában. A jelölt számára is világossá válik, mivel is jár ez a munka, milyen költségei vannak a borrendi eseményeknek és fel tudja mérni, hogy szabadidejében jut-e elég minderre. A tagfelvételhez minden tag szavazata szükséges. Az egy éves jelöltség után, borvacsora keretében avatjuk taggá azt a jelöltet, akinek felvételével minden rendes tag egyetért. A rendes tagoknak S. Hegyi Lucia által tervezett borrendi díszruhájuk van, amit az új tagoknak maguknak kell megvásárolniuk.

Pannónia Női Borrend